RECORD BREED ENTRIES

Each breed is listed below by group, indicating the year and the corresponding judge that attracted the largest breed entry at any of the club's past summer shows.

                                      

GROUP NO. 1 SPORTING BREEDS

 

 

 

 

 

 

Entry

   Breed or Variety

      Judge       

Year

 

 

 

 

26

Brittanys

Mr. Rex L. Vandeventer

1986

13

Pointers

Mr. Edward Syder

1972

 

 

Mrs. John B. Patterson

1973

26

Pointers (German Shorthaired)

Mrs. Irene E. Strapp

1971

10

Pointers (German Wirehaired)

Mrs. Eva E. Berg

2002

5

Retrievers (Chesapeake Bay)

Mr. Selwyn Harris

1957

4

Retrievers (Curly Coated)

Mrs. Patricia Leakey Brenner

1993

14

Retrievers (Flat-Coated)

Ms. Rita A. Bell

1989

88

Retrievers (Golden)

Mr. James S. Covey

2000

37

Retrievers (Labrador)

Mr. Douglas Windsor

1998

2

Retrievers (Nova Scotia Duck Tolling)

Mr. Garry Allan

2003

    Ms. Bonnie P. Threlfall
2011

59

Setters (English)

Mr. John R. Lawreck

2000

14

Setters (Gordon)

Mr. John P. Nielsen

1999

75

Setters (Irish)

Mrs. Rosemary T. Gothier

1976

1

Spaniels (American Water)

Mr. Harold K. Bishop

1976

7

Spaniels (Clumber)

Mr. Gary L. Andersen

1998

27

Spaniels (Cocker) Black

Mrs. Mabel E. Litchfield

1945

22

Spaniels (Cocker) A.S.C.O.B.

Mr. Lewis Spence

1958

20

Spaniels (Cocker) Parti-Color

Mr. Frank Foster Davis

1956

 

 

Miss Martha Jane Ablett

1982

24

Spaniels (English Cocker)

Mrs. Helen Case Shelley

1995

28

Spaniels (English Springer)

Mrs. Beth Speich

1989

6

Spaniels (Field)

Mr. John R. Lawreck

2000

6

Spaniels (Irish Water)

Mr. Charles A. Swartz

1947

 

 

Mr. Alva Rosenberg

1953

 

 

Mr. W.F. Gilroy

1967

 

 

Mrs. Barbara F. Heller

1993

4

Spaniels (Sussex)

Ms. Rita A. Bell

2004

3

Spaniels (Welsh Springer)

Mrs. Beth Speich

1989

7

Spinone Italianos

Ms. Rita A. Bell

2004

16

Vizslas

Ms. Marjorie Martorella

1987

101

Weimaraners

Mrs. Jane R. Borders

1996

6

Wirehaired Pointing Griffons

Ms. Bonnie P. Threlfall

2011

----

 

 

 

651

Sporting Group Total

 

 

 

 

 

 

 

GROUP NO. 2 HOUND BREEDS

 

 

 

 

 

 

Dogs

   Breed or Variety

   Judge       

Year

 

 

 

 

70

Afghan Hounds

Dr. A. Duane Butherus

2008

21

Basenjis

Mr. Anthony J. Brueneman

1973

17

Basset Hounds

Mrs. Peggy Turner

1972

11

Beagles, Not Over 13 in.

Mr. Frank Foster Davis

1956

14

Beagles, Over 13 UP To 15 in.

Mr. Frank Foster Davis

1956

5

Black and Tan Coonhounds

Mr. J. Council Parker

1980

 

 

Mr. Frank L. McCartha Jr.

1986

    Mr. F. Paul Odenkirchen
2009

10

Bloodhounds

Mr. Jerry Watson

1989

19

Borzois

Mrs. Romayne Switch

1987

18

Dachshunds (Longhaired)

Mr. Garry K. Newton

2003

    Mr. Kim V. Nielsen
2009
    Mr. Simon Parsons
2010

23

Dachshunds (Smooth)

Mr. Louis J. Murr

1963

14

Dachshunds (Wirehaired)

Mrs. Eugene C. Urban

1984

 

  

Mr. Jerry Watson

1989

5

Foxhounds (American)

Mr. Joseph E. Gregory

1994

 

 

Mr. Frank L. McCartha Jr.

1997

4

Foxhounds (English)

Mr. Alberto Berrios

2010

8

Greyhounds

Ms. Marjorie Martorella

1996

1

Harriers

Mr. J. Council Parker

1980

 

 

Mrs. Mabel Fairweather

1982

 

 

Mrs. Eugene C. Urban

1984

 

 

Mrs. Romayne Switch

1987

8

Ibizan Hounds

Mr. Kim V. Nielsen.

2009

32

Irish Wolfhounds

Mrs. Rosalie D. Fox

1976

21

Norwegian Elkhounds

Mr. W.F. Gilroy

1967

3

Otter Hounds

Mr. Jerry Watson

1989

 

 

Mrs. Roberta L. Campbell

2001

5

Petit Basset Griffon Vendeen

Ms. Marjorie Martorella

1996

9

Pharaoh Hounds

Mr. William F. Potter II

2012

    Mrs. Jaqueline Stacy
2012
1
Redbone Coonhound Mr. Alberto Berrios
2010

17

Rhodesian Ridgebacks

Mr. William F. Potter II

2012

16

Salukis

Mr. Edward M. Gilbert Jr.

1986

10

Scottish Deerhounds

Mrs. Carol D. Duffy

1990

27

Whippets

Mr. Michael J. Dougherty

1989

----

 

 

 

389

Hound Group Total

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP NO. 3 WORKING BREEDS

 

 

 

 

 

 

Dogs

   Breed or Variety

   Judge         

Year

 

 

 

 

19

Akitas

Mrs. Betty Leininger

1990

26

Alaskan Malamutes

Mr. James T. Bennett

1981

1

Anatolian Shepherd Dog

Mrs. Marcia Tucker

2001

15

Bernese Mountain Dogs

Dr. Daniel W. Fleitas

1994

1
Black Russian Terrier Mr. Alberto Berrios
2010

75

Boxers

Mr. Henry H. Stoecker

1954

17

Bullmastiffs

Mr. Nelson Groh

1968

    Mr. John L. Ronald
2013
23
Cane Corso Dr. Steve Keating
2012

91

Doberman Pinschers

Mr. Robert Bishop

1977

5
Dogues de Bordeaux Mr. John L. Ronald
2013
    Mr. Whitney L. Coombs
2013

7

German Pinschers

Mr. Brian Meyer

2004

11

Giant Schnauzers

Mr. Nelson Groh

1968

38

Great Danes

Mr. H. Anthony Hodges

1971

14

Great Pyrenees

Mrs. Karen S. McFarlane

1997

3

Greater Swiss Mountain Dogs

Mrs. Karen S. McFarlane

1997

9

Komondorok

Mr. P. Levi Marsman

2003

6

Kuvaszok

Mr. Percy Roberts

1956

4
Leonberger Mrs. Edeltraud Laurin
2012
    Dr. Steve Keating
2012

20

Mastiffs

Mrs. Eve Olsen Fisher

1995

 

 

Mrs. Karen S. McFarlane

1997

14

Newfoundlands

Mr. John T. Connolly

1999

13

Portuguese Water Dogs

Mrs. Marcia P. Tucker

1998

49

Rottweilers

Mr. Frank L. McCartha Jr.

1993

40

St. Bernards

Mr. John F. Stanek

1967

22

Samoyeds

Mr. Lester R. Mapes

1990

33

Siberian Huskies

M/Sgt. H.B. Cox

1977

15

Standard Schnauzers

Mr. Gordon Parham

1970

 

 

Mrs. Helen Miller Fisher

1976

----

 

 

 

571

Working Group Total

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP NO. 4 TERRIER BREEDS

 

 

 

 

 

 

Dogs

   Breed or Variety

   Judge   

Year

 

 

 

 

17

Airedale Terriers

Mr. Charles H. Prager

1986

13

American Staffordshires

Mr. John R. Cole

1999

7

Australian Terriers

Mrs. Lenora M. Pentras

1970

 

 

Mr. Dudley Troy McMillen

1989

14

Bedlington Terriers

Mr. Frank Foster Davis

1949

7

Border Terriers

Mrs. Judy A. Doniere

2000

7

Bull Terriers (Colored)

Mr. John R. Cole

1999

8

Bull Terriers (White)

Mr. Alex Napier

1950

16

Cairn Terriers

Mr. Heywood R. Hartley

1975

 

 

Mrs. Mabel S. Gunville

1988

5

Dandie Dinmont Terriers

Mr. Earle T. Adair

1966

 

 

Miss Frances M. Thornton

1991

9

Fox Terriers (Smooth)

Mrs. Sally Ray Baugniet 

2008

11

Fox Terriers (Wire)

Mr. Sparks McCauslen

1944

 

 

Mr. Alfred Mitchell

1945

 

 

Mr. Percy Roberts

1956

12

Irish Terriers

Mr. Roger Phillips

1940

15

Kerry Blue Terriers

Mr. Forest N. Hall

1965

 

 

Mr. Ray L. Perso

1971

 

 

Mr. Dudley Troy McMillen

1989

7

Lakeland Terriers

Mr. Ray L. Perso

1971

17

Manchester Terriers (Standard)

Mr. Cyril Bernfield

1982

3

Miniature Bull Terrier

Mr. Alexander C. Schwartz

1994

30

Miniature Schnauzers

Mr. Richard W. Hensel

1973

4

Norfolk Terriers

Mrs. Mabel S. Gunville

1988

11

Norwich Terriers

Mr. Ramon Valenzuela Podesta

2013

 

 

Dr. Jerry Klein

2013

10

Parson Russell Terriers

Mr. Jay Richardson

2006

2
Rat Terrier

Mr. Ramon Valenzuela Podesta

2013

   

Dr. Jerry Klein

2013

18

Scottish Terriers

Mr. William H. Shanks

1942

8

Sealyham Terriers

Mr. Alfred LePine

1939

 

 

Mr. Roger Phillips

1940

5

Skye Terriers

Mrs. Donna C. Dale

1984

27

Soft-Coated Wheaten Terriers

Mrs. Mabel S. Gunville

1988

9

Staffordshire Bull Terriers

Mr. E.D. McQuown

1941

10

Welsh Terriers

Mr. Alfred LePine

1939

 

 

Mr. Victor D. Laugeson

1945

16

West Highland White Terriers

Mr. Thomas C. Gannon

1974

 

 

Mrs. Lona J. Watts

1982

 

 

Miss Frances M. Thornton

1985

----

 

 

 

318

Terrier Group Total

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP NO.5 TOY BREEDS

 

 

 

 

 

 

Dogs

   Breed or Variety 

Judge

Year

 

 

 

 

10

Affenpinschers

Mr. Gordon M. Parham

1978

27

Brussels Griffons

Mr. Richard Allen Koester

1990

15

Cavalier King Charles Spaniel

Ms. Madelline K. Miller

2004

16

Chihuahuas (Long Coat)

Mr. August Amburgey

1980

 

 

Ms. Patricia A. Larrissey

2002

17

Chihuahuas (Smooth Coat)

Mr. Robert R. Reedy

1969

21

Chinese Cresteds

Mr. Frank T. Sabella

1998

9

English Toy Spaniels (B & P C)

Mrs. Sharon A. Krogh

1988

6

English Toy Spaniels (K C & R)

Mr. Fred C. Bassett

1999

21

Havanese

Dr. Steve Keating

2012

18

Italian Greyhounds

Miss Sandra M. Lex

2005

10

Japanese Chin

Mrs. Judy English Murray

2013

18

Maltese

Mr. Frank J. Landgraf

1975

9

Manchester Terriers (Toy)

Mrs. Donna C. Dale

1984

18

Miniature Pinschers

Mr. Thomas W. Baldwin

1981

 

 

Mr. Bob-John Ellieff

1987

19

Papillons

Mr. Frank T. Sabella

1998

23

Pekingese

Mrs. Jean M. Carroll

1974

26

Pomeranians

Mrs. Sharon Newcomb

2013

23

Poodles (Toy)

Mr. Alva Rosenberg

1965

 

 

Mr. Richard Guevara

1989

 

 

Mr. Charles E. Robinson

1994

22

Pugs

Mrs. Dorothy Welsh

1984

36

Shih Tzu

Mrs. A. Anne Pendleton

1974

6

Silky Terriers

Mr. Major Bryant Godsol

1967

 

 

Mr. Don Rogers

1986

9

Toy Fox Terriers

Dr. John F. Davidson

2003

20

Yorkshire Terriers

Miss Frances M. Thornton

1985

----

 

Mr. Don Rogers

1996

393

Toy Group Total

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP NO. 6 NON-SPORTING BREEDS

 

 

 

 

 

 

Dogs

   Breed or Variety

   Judge

Year

 

 

 

 

4

American Eskimo Dogs

Mr. Fred C. Bassett

1999

20

Bichons Frises

Miss Maxine V. Beam

1980

28

Boston Terriers

Mr. P.J. Shannon

1940

 

 

Mr. Morton Rousuck

1945

 

 

Mr. C.H. Coleman

1946

30

Bulldogs

Mr. Robert E. McCutcheon

1975

19

Chinese Shar-Pei

Mrs. Eve Olsen Fisher

1995

 

 

Mr. Richard Guevara

1993

18

Chow Chows

Mrs. Katherine Moyer

1939

72

Dalmatians

Ms. Diane Reimer

2001

1

Finnish Spitz

Mr. John Lusk

1994

 

 

Mr. Charles Bett

2003

 

 

Mrs. Dorothy A. Dalton

2004

30

French Bulldogs

Mr. Ramon Valenzuela Podesta

2013

22

Keeshonden

Mr. John W. Hillman

1977

21

Lhasa Apsos

Mr. Carlos A. DeBango

1987

5

Lowchen

Mrs. Denny Kodner

2000

23

Poodles (Miniature)

Mr. John P. Varnier

1967

19

Poodles (Standard)

Mr. Michael Koss

1996

11

Schipperkes

Mrs. Sharon Newcomb

2013

8

Shiba Inus

Mrs. Sharon R. Lyons

2008

13

Tibetan Spaniels

Mr. Charles P. Herendeen

1996

11

Tibetan Terriers

Mr. Don Rogers

1986

1

Xoloitzcuinti

De. Steve Keating

2012

----

 

Mrs. Jacqueline Stacy

2012

356

Non-Sporting Group Total

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GROUP NO.7 HERDING BREEDS

 

 

 

 

 

 

Dogs

   Breed or Variety

   Judge

Year

 

 

 

 

9

Australian Cattle Dogs

Mr. Douglas Windsor

1998

20

Australian Shepherds

Mr. Richard Guevara

1993

19

Bearded Collies

Mrs. Eugene C. Urban

1984

9

Belgian Malinois

Mr. Don Rogers

1996

12

Belgian Sheepdogs

Mr. P. Levi Marsman

2003

10

Belgian Tervuren

Mr. Thomas M. Gately

1974

 

 

Mrs. Edeltraud Laurin

1994

 

 

Mrs. Alane L. Gomez

1995

6

Border Collies

Mr. P. Levi Marsman

2003

10

Bouviers des Flandres

Dr. Carmen L. Battaglia

1991

9

Briards

Mrs. Joan P. Rejholec

1980

1

Canaan Dogs

Mr. George Vukich

2001

92
Cardigan Welsh Corgi Mrs.Sharon Newcomb
2013

31

Collies (Rough)

Mrs. Gwendolyn M. Means

1975

19

Collies (Smooth)

Dr. Thomas M. Davies

2000

73

German Shepherd Dogs

Mrs. Sandra E. Card

1995

3
Icelandic Sheepdog Mrs. Sharon Newcomb
2013
    Mr. Ramon Valenzuela Podesta
2013

21

Old English Sheepdogs

Mr. Isidore Schoenberg

1973

29
Pembroke Welsh Corgi Mrs. Duvella Kusler
1988

2

Polish Lowland Sheepdog

Mr. George Vukich

2001

8

Pulik

Mr. Lester R. Mapes

1990

 

 

Dr. Victor J. Haag

1992

16
Pyrenean Shepherd Mrs. Joan M. Zielinski
2009

37

Shetland Sheepdogs

Mrs. Marilyn A. Schultz

1982

----

 

 

 

436

Herding Group Total

 

 

 

 

 

 

6

Miscellaneous Classes

Mrs. Betty Moore

1989

 

 

 

 

23

Junior Showmanship

Miss Katie Brooks

2005

    Ms. Rita A. Bell
2009
    Mrs. Jacqueline Stacy
2012

 

 

 

 

67

Obedience Trial Classes

Mr. Miles C. Flanagan

1976

 

 

Miss Irma E. Dixon

 

 

 

Mr. Miles C. Flanagan

1977

 

 

Miss Jean M. Dougherty